Rozměry obrázků na Instagramu

Obsah článku

Stále více populární Instagram je o sdílení vizuálu, tedy toho co vidíte a slyšíte. Můžete například vkládat fotografie, krátké video příběhy nebo třeba vysílat živé přenosy.

Drtivá většina shlédnutí probíhá v mobilní aplikaci Instagram, kterou máte ve vašem mobilu nebo tabletu. A protože je v dnešní době obrovský výběr mobilních přístrojů s různým rozlišením displeje, je vhodné při sdílení obsahu na Instagramu věnovat pozornost i rozměrům fotografií a videa, které sdílíte.

Aplikace služby Instagram vám při nahrávání fotografie umožní manuální posuv fotografie do všech stran a je pouze na vás, která část fotografie bude na Instagramu viditelná.

Nesprávně nebo vůbec “neořezaná” fotografie vám na vašem Instagram profilu způsobí, že fotografie bude mít kolem okrajů prázdné místo nebo nebude viditelná celá část fotografie.

Existuje mnoho aplikací, které vám prázdné místo vyplní různými barvami nebo texturami, ale uživatelé Instagramu chtějí vidět fotografii po celé ploše příspěvku, tak jak jsou zvyklí. 

Na druhou stranu, pokud váš IG profil obsahuje pouze fotografie s okraji, držte se tohoto tématu i v dalších příspěvcích na Instagramu.

Jak ořezat fotky na instagramu?

Ořezat fotografii je snadné jak v počítači, tak i v mobilu. Já osobně nejčastěji používám pro ořez  fotografie v PC program XNView a v mobilu aplikaci Snapseed.

Ať už použijete jakýkoli program nebo aplikaci pro ořez fotografie, je nutné znát ideální poměr ořezu nebo konkrétní rozměry fotografie.

Příspěvek na instagramu

Příspěvek na Instagram profilu můžete vytvářet z fotografií, videa nebo obrázků např. s textem. V současné době nabízí Instagram tři formáty poměrů stran obrázků, které můžete využít pro vaše příspěvky.

Čtverec (square) je základním poměrem stran obrázků od samotného začátku služby.

Krajina (landscape) je ideálním poměrem stran pro horizontální fotografie, typicky pro fotografie krajiny.

Portrét (portrait) poměr fotografie přímo určený pro portrétní fotografie nebo fotografie detailu.

Čtverec (square)

Ideální rozměr obrázku je: 1080 px x 1080 px

Ideální poměr obrázku je: 1:1

Krajina (landscape)

Ideální rozměr obrázku je: 1080 px x 608 px

Ideální poměr obrázku je: 1.91:1

Portrét (portrait)

Ideální rozměr obrázku je: 1080 px x 1350 px

Ideální poměr obrázku je: 4:5

Výše uvedené poměry stran platí i pro video příspěvky, kterými můžete nahradit statické fotografie a obrázky.

Příběhy na Instagramu

Příběhy (stories) na Instagramu jsou v současné době velmi populární a dosahem vítězí před příspěvky na Instagramu.

Stories a videa v IGTV se vyznačují vertikálním zobrazením, které bylo zvoleno z důvodu narůstajícího počtu uživatelů, kteří na internetové služby přistupují z mobilních přístrojů, které jsou zvyklí držet v ruce vertikálně.

Ideálním volbou pro Instagramové příběhy je rozměr 1080×1920 px s poměrem stran 9:16. Zcela nevhodné je použití horizontální fotografie. Pokud máte potřebu použít horizontální fotografie pro tvorbu Instagram Stories, vytvořte váš příběh v zajímavé kompozici s doplněním grafických prvků, které vám nabízí aplikace.

Poměr stran 9:16 platí jak pro fotografie, tak i pro video, které můžete použít nejenom v příběhu, ale taky v kanálu IGTV.

Náhledovka IGTV na Instagramu

Videa v kanálu IGTV, na rozdíl od příběhů, umožňují délku videa až 15 minut a každé video je uloženo pod záložkou IGTV na vašem profilu.

V sekci IGTV ve vašem Instagramovém profilu se řadí videa ve sloupcích. IGTV videu se přiřazuje tzv. náhledovka, což je fotografie nebo obrázek, který specifikuje konkrétní video. Náhledovka se doplňuje textem, který vkládáte spolu s náhledovým obrázkem během nahrávání IGTV videa.

Ideálním rozměrem náhledovky pro IGTV video je rozměr 420×654 px s poměrem stran 1:1,55.

Napište váš názor

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Marek Jerga Havířov

Fakturační adresa:

Marek Jerga

Gustava Klimenta 708/7

73601 Havířov

IČ: 64149871

Fyzická osoba je zapsána v živnostenském rejstříku Magistrátu města Havířova.

Aktuálně probíhá redesign webových stránek … omlouvám se za případné komplikace při načítání stránek.