Jak funguje Instagram?

Obsah článku

Adam Mosseri, vedoucí služby Instagram, vydal 8. června zprávu o fungování služby Instagram.

Od roku 2010 kdy byla služba Instagram spuštěna uplynulo mnoho let. Uživatelé mění trendy, vývoj služeb sociálních sítí má mnoho poznatků ke zdokonalování a tak se i služba Instagram vyvíjí v čase. Službu v současné době využívá již téměř 1 miliarda uživatelů z celého světa a za ty roky se mnoho změnilo.

Instagram pro své fungování používá mnoho algoritmů a procesů, které pracují jednotlivě, ale spolupracují spolu a tvoří tak hnací motor Instagramu.

Každá část aplikace – Feed, Explore, Reels – používá vlastní algoritmus. Ten je přizpůsobený k tomu, jak jej uživatelé používají.

Pokud v sekci “Prozkoumat” hledáte novinky a zajímavosti, ale v “Příbězích” chcete vidět své přátele a uživatele, které sledujete, podle toho musí pracovat i algoritmus Instagramu, který čerpá z vašich zvyklostí.

Jak se sleduje "Feed" a "Stories"?

Instagram ví, že Feed a Stories jsou místa, kde hledáte obsah svých přátel. Proto algoritmus Instagramu hledá tzv. “signály”, které zahrnují vaše preference. Tyto signály zahrnuje mnoho informací o tom, co sledujete nejčastěji a co naopak “přeskakujete”, zda používáte mobil, tablet nebo počítač a mnoho dalšího.

Ty nejdůležitější signály, v pořadí podle důležitosti jsou:

Informace o příspěvku

Zde signál zjistí jak je populární příspěvek. Kolika uživatelům se líbil, kdy byl zveřejněn, jeho délka a připojení lokality, pokud byla k příspěvku připojena.

Informace o uživateli, který příspěvek zveřejnil

Signál zjišťuje, jak jste ve vztahu s jinými uživateli aktivní. Jak na vás v předchozích týdnech uživatele reagovali a zda jste pro službu Instagram resp. pro jejich uživatele důvěryhodní.

Vaše aktivita

Signál hodnotí vaše preference. Jaké příspěvky se vám líbí, které “lajkujete”, kde píšete komentáře, zda používáte pro hledání hashtagy apod.

Interakce s ostatními uživateli

Vaše aktivita s konkrétní osobou, je dalším signálem o tom, jak bude algoritmus vyhodnocovat další kroky.

Tyto, a spousta dalších získaných signálu určí, které příspěvky se vám objeví ve Feedu. Algoritmus který tyto signály vyhodnocuje, je sleduje v čase a podle toho jak se vaše aktivita mění, tak i algoritmus mění svoje kroky.

Adam Mosseri prozradil, že se vyhýbají přílišnému zobrazování příspěvků od jedné osoby. Pokud tedy vámi sledující osoba zveřejňuje příspěvky velmi často, bude vám jich algoritmus ve Feedu zobrazovat méně. To platí i pro “Stories” tvořené přesdílením příspěvků.

Nezapomeňte na základní pravidlo! To co zveřejňujete a sdílíte je pod neustálým dohledem uživatelů, kteří mohou váš příspěvek nebo příběh nahlásit jako škodlivý. Instagram který toto hlášení ověří a vyhodnotí jako pravdivé, může váš účet omezit nebo zrušit!

Jak pracuje sekce "Prozkoumat"?

Sekce Prozkoumat je určena k vyhledávání nových věcí. Vidíte zde mřížku s fotografiemi a videem od uživatelů, kteří nejsou vámi sledování a proto se ani neobjeví ve Feedu a Stories.

To, jaký obsah vám Instagram v sekci Prozkoumat nabídne záleží opět na vaší aktivitě v minulosti. Jaké témata příspěvků se vám líbily, které jste si uložili a komentovali.

Instagram opět používá několik hlavních signálů:

Informace o příspěvku

Jak moc populární příspěvek je pro ostatní uživatele. Kolik uživatelů je “olajkovalo”, komentovalo nebo si příspěvek uložilo. Tyto signály jsou ještě mnohem důležitější než ve Feedu a Stories.

Vaše interakce s osobou, která příspěvek zveřejnila

V “Prozkoumat” uvidíte příspěvky uživatelů, které nesledujete. Mohli jste ale v minulosti s touto osobou komunikovat nebo náhodně v sekci “Prozkoumat” reagovat na konkrétní příspěvek od této osoby.

Vaše aktivita

Signály vyhodnocují vaši historii v sekci “Prozkoumat”, jaké příspěvky se vám dříve líbily, které jste si uložili a komentovali.

Informace o uživateli, která příspěvek zveřejnila

Jak je tento uživatel “důvěryhodný” a “atraktivní” pro své sledující uživatele.

Jak se hodnotí Reels?

Většina Reels které vidíte, je od uživatelů, které nesledujete. Podobně jako v sekci “Prozkoumat”.

U Reels se Instagram zaměřil na to, co by mohlo uživatele bavit. Důležitým prvkem je informace o tom, zda se na vaše Reels náhodný uživatel podívá do konce.

Vaše aktivita

Signál zkontroluje jaké Reels se vám v minulosti líbily.

Vaše aktivita s osobou, která Reels zveřejnila

Podobně jako v sekci “Prozkoumat” se hodnotí, zda jste v minulosti, měli nějakou aktivitu s příspěvky uživatele.

Informace o obsahu

Zjišťuje se co je obsahem Reels, jaká je zvuková stopa, rozlišení apod.

Informace o osobě, která zveřejnila Reels

Hodnotí se popularita osoby, která Reels zveřejnila.

Co je "Shadowbanning"?

Častým tématem je obviňování Instagramu, že některé příspěvky a účty tzv. “nedoporučuje” a nezobrazuje je ostatním uživatelům. Může se to projevit nízkým počtem “lajků”, malým počtem nově sledujících uživatelů apod. Instagram nemůže garantovat, že vaš příspěvky budou pro ostatní populární. Pokud jste ale četli informace popsané výše, uvědomíte si, kde je asi “zakopaný pes”.

Jak můžete ovlivnit to, co vidíte na Instagramu?

To, jak používáte Instagram, ovlivňuje co vidíte a co nevidíte. Zde je doporučení od šéfa Instagramu, Adama Mosseri:

Vyberte si své blízké přátele

Uživatelé, které jste označili jako “Blízcí přátele”, budou upřednostňování ve Feedu a Stories.

Ztište uživatele, o které nemáte zájem

Každý profil na Instagramu můžete “ztišit” nebo je přestat sledovat.

Označte příspěvky jako “Nemám zájem”

V sekci “Prozkoumat” a ve Feedu můžete příspěvky označit, že vás nezajímají. Instagram vám bude nadále zobrazovat méně podobných příspěvků.

Napište váš názor

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Marek Jerga Havířov

Fakturační adresa:

Marek Jerga

Gustava Klimenta 708/7

73601 Havířov

IČ: 64149871

Fyzická osoba je zapsána v živnostenském rejstříku Magistrátu města Havířova.

Aktuálně probíhá redesign webových stránek … omlouvám se za případné komplikace při načítání stránek.